Matematyka dla dzieci
6 - 8,  Edukacyjne

Książki matematyczne dla dzieci

Dziś chcę wam pokazać Książki Matematyczne dla dzieci. Zebrało nam się kilka wspaniałych książek, które objaśniają krainę liczb, znaków, równań oraz zachęcają do matematycznej zabawy oraz odkrywania królowej nauk. Z książek korzystamy w zależności od potrzeb, wybierając zagadnienia aktualnie przerabiane przez syna w szkole i dostosowane do wieku. Różnorodny sposób prezentacji treści oraz różnorodność omawianych zagadnień sprawi, że każdy młody człowiek znajdzie pośród nich coś dla siebie.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dziś dzieci mają dostęp do takich wydawnictw. Już jako bardzo młodzi ludzie pogłębiają wiedzę widząc jej szerszy kontekst jak również jej praktyczne zastosowanie. Mogą uczyć się ze świadomością jakie nauka ma znaczenie i do czego wykorzystają ją w przyszłości.

Kolejność wybranych przez mnie książek pod hasłem Książki matematyczne dla dzieci jest przypadkowa. Każda nieco inna, wszystkie warte uwagi. Zapraszam

Matematyka na zielono… 7-14 lat

.”..to rozmowa o sprawach ważnych dla przyszłości”, o ekologii w liczbach. Pokazuje dzieciom jak konkretne, codzienne, nasze działania wpływają na środowisko. Są to na przykład zużycie wody, wykorzystywanie chemicznych środków do szyszenia i prania oraz gospodarowanie prądem. Jest też o eko wakacjach czy rozsądnych zakupach. Książka pomaga zrozumieć czym jest ślad węglowy. Opisuje kwestie zasobów jedzenia na świecie, zdrowia oraz wiele innych bardzo ważnych tematów.

Wszystkie zagadnienia zostały w jakiś sposób zmierzone, porównane, poddane analizie. Do wykonania jest kilkaset matematycznych zadań jak na przykład: obliczania kosztów oświetlenia, opracowania modelu roznoszenia się epidemii czy obliczenia ilości wody potrzebnej do wyprodukowania kajzerki. Zadania nie są proste. Trzeba porządnie pogłówkować.

To książka wydana w ramach działalności Fundacji prowadzonej przez mbank. To wręcz gruba księga – 272 stron, papier z odzysku.

Matematyka jakie to proste – dla uczniów i rodziców

To książka, której celem jest ułatwić dzieciom i rodzicom wspólne odrabianie lekcji. Ma przynieść zrozumienie zasad oraz reguł rządzących matematyką, aby sprawić, żeby prace domowe nie były „drogą przez mękę”. Zagadnienia podzielono na 6 rozdziałów: liczby, algebra, geometria, trygonometria, statystyka, prawdopodobieństwo, mniej więcej w kolejności zdobywania wiadomości matematycznych przez ucznia w szkole. Sposoby i drogi do rozwiązywania zadań są zobrazowanie graficzne. Tekstu z opisem jest znacznie mniej. Gdy się patrzy na ilustracje, niektóre zagadnienia rozrysowane od razu stają się proste. Szybkie mnożenie, potęgowanie, dzielenie pod kreską, ułamki to na początek.

W serii dostępna również Biologia, Chemia, Fizyka oraz Jak uczyć się skutecznie.

wydawnictwo Arkady, autor Carol Vorderman, dla uczniów, 264 strony

To wszystko matematyka – lat 9 +

Matematyka jest wszędzie, a dzięki niej ludzie dokonali postępów w wielu dziedzinach. Tak zaczyna się ta historia, w której dzieci dowiedzą się o początkach liczenia (na palcach ręki i nóg). O zapisywaniu ważnych faktów na ciele lub dla zapamiętania nacinaniu drewna albo układaniu stosów. Z czasem życie człowieka stawało się coraz bardziej skomplikowane więc i on sam musiał nauczyć się liczyć, aby budować domy, mierzyć temperaturę czy wyznaczać odległości lub ustalać ceny.

Czy wiecie, że współczesne cyfry od 1 do 9 pochodzą z Indii?

W tej książce również wiele zadań do rozwikłania na przykład obliczenie rentowności firmy, odszyfrowanie szyfru Cezara, sprawdzenie czy ciało jest boskie. Wszystkie zadania oznaczone kolorem zielonym.

wydawnictwo Dwie Siostry, Carina Louart oraz Florence Pinaud, 104 strony, twarda okładka

Świętujemy z liczbą Pi – wiek 7+

Z tej książki czytelnicy dowiedzą się wszystkiego na temat liczby Pi. O jej powstaniu i odkrywaniu bowiem liczba Pi ma początek, ale nie ma końca. Przy okazji przedstawienia sylwetki Sycylijczyka Archimedesa bardzo spodobało mi się określenia „nauka rozumowania”. Potem pojawi się Euklides, Pitagoras, Eratostenes – który kierował biblioteką Aleksandryjską w Egipcie, Tales z Miletu. Wraz z tymi wielkimi mędrcami pojawia się mnóstwo wzorów, ale wyjaśnionych w praktycznych okolicznościach.

Książka ma przyjemną szatę graficzną, pełną ilustracji, liczb oraz … liczby Pi.

Czy wiecie, że 14 marca to Dzień Liczby Pi? Natomiast nagroda nobla w dziedzinie matematyki to Medal Fieldsa (od nazwiska kanadyjskiego matematyka)?

wydawnictwo adamada, Anna Cerasoli, 96 stron

Geometria Faraona – wiek 6 + (dla uczniów klas 1-3)

To matematyczna historia o życiu pewnej egipskiej rodziny. Razem z Amesem oraz jego rodzeństwem czytelnicy przeżyją przygodę jak również będę mieli okazję pogłówkować. Pojawią się ciekawe dawne zawody jak profesja wypatrywacza krokodyli, skryby czy rozciągaczy sznura.

Pewnego dnia, Imotep ojciec Amesa wyrusza do Teb, by tam na zlecenie Faraona wyznaczyć proste linie, plan budowy nowej piramidy. Podczas jego nieobecności rodzeństwo bawiąc się wyznaczy okrąg, zmierzy się z powodzią, wesprze sąsiadów w wyznaczaniu nowych granic linii działek po wylaniu Nilu. To ciekawa i angażująca opowieść pisana z perspektywy dziecka. Niewielki format i ciekawa grafika bliska egipskiej stylistyce. Czyta się świetnie, przy okazji ucząc.

wydawnictwo adamada, Anna Cerasoli, 96 stron, miękka okładka

Matematyka z MegaZadaniami – w serii zeszyty dla czytelników w wieku od 7 do 12 lat

To zeszyty edukacyjne, w których matematyka przenosi się do świata Minecraft. Zeszyty kolorystycznie podzielone są na rozdziały. Na przykład w książce dla 10-latków:

  • rozdział żółty to dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie;
  • zielony to ułamki zwykłe i dziesiętne,
  • brązowy to pomiary;
  • szary to geometria i tak dalej.

Rozdziały kończą się podsumowaniem. Wszystkie zdania wpasowane są w minecraftową rzeczywistość. Na stronicach przewijają się znane dzieciom postacie z gry. Cała szata graficzna jest blokowa czyli kanciasta. Zdania urozmaicone. Ich trudność wzrasta wraz z każdym kolejnym zeszytem. Świetna sprawa dla dzieci, które kochają Minecraft.

wydawnictwo HarperCollinsKids, 96 stron, oprawa miękka

Czy proponowane Książki matematyczne dla dzieci przypadły wam do gustu? Znaleźliście coś wartego uwagi. Przeczytajcie również inne moje matematyczne wpisy Młody Matematyk notatnik TUTAJ, Łatwa matma TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 4 =