6+,  Komiks,  Zwierzęta

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej. Tom 2.

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej. Tom 2. to druga część przygód tytułowych, zwierzęcych bohaterów: Liska i Dzika. Przyjaciele kontynuują swoją wędrówkę, a jej etapy poznajemy w trzech, kolejnych rozdziałach.

Rozdział pierwszy pod tytułem Daleko opowiada o tym, jak zwierzęta opuściwszy las, znalazły się na pięknej, bezkresnej łące. Przeżywają na niej piękne chwile i są bardzo szczęśliwi „Chcę zapamiętać tę chwilę” (to mówi Dzik). „Och jaka mięciutka trwa.” (to słowa Liska). Wszystko na łące jest piękne, a kiedy zapada noc, ku wielkiemu zaskoczeniu, rozświetla ją niezliczona ilość unoszących się świetlików. Pojawia się pokusa schwytania tych pięknych, świecących stworzeń, dla siebie, na własność. Szybko okazuje się, że złapany robaczek nie świeci „Na pewno się boi. Jest taki malutki...”.

W kolejnym rozdziale zatytułowanym Dalej, Lisek i Dzik decydują się opuścić łąkę. Mimo swojej wspaniałości staje się nudna i zwierzątka chcą zrobić coś innego, nowego. Ciekawość pcha ich w dalszą drogę. Powoli zapuszczają się w pagórkowaty teren. Wędrują w górę, to znów w dół, a „…Mgła gęstnieje coraz bardziej…” Zagubieni gdzieś w „…potwornej bieli…”, mimo zwątpienia, chłodu, deszczu i przygnębienia, wspierają się i wychodzą z mroków. Ich wędrówka nie jest łatwa, ale za to bardzo ciekawa, jak obaj stwierdzają.

W kolejnym rozdziale pod tytułem Najdalej, bohaterowie docierają nad morze. Tu znowu wszystko jest inne, niekończąca się góra piasku, trudny marsz od którego bolą łapki, aż w końcu widok bezkresnej wody zapierający dech w piersiach. Tu Lis i Dzik napotykają grupę fok, które w swoim zwyczaju pływają od plaży do plaży aby znaleść tę najpiękniejszą. Całymi dniami wylegują się na piasku w słońcu, a kiedy przychodzi im ochota, ruszają dalej, igrając z falami. Ten styl życia podoba się Dzikowi. Pragnie tak jak foki, buszować w morzu i leżeć na plaży – cieszyć się życiem. Tylko czy mu się to uda? Jak kończy się ta opowieść, przeczytajcie sami.

Tak samo jak pierwsza część, Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej to historia zwierząt, która wciąga, cieszy i fascynuje. Wszystkie przeżycia i odczucia można w jakimś stopniu odnieść do tego co czujemy krocząc naszą, życiową drogą. Historia świetnie zilustrowana i podana w formie komiksu dla najmłodszych czytelników. Bohaterowie od razu dają się lubić, a ich bezpośredniość i wrażliwość zadziwia, tak jak zadziwiają nas nasze dzieci.

Jeśli jeszcze nie spotkaliście w swojej czytelniczej podróży Liska i Dzika, to koniecznie przeczytajcie o tym jak się spotkali i jak rozpoczęli swoją podróż tutaj. Wkrótce też opowiem Wam, co się wydarzyło w następnej, trzeciej już części podróży.

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej, autorka i ilustratorka Berenika Kołomycka, wydawnictwo Egmont, 48 stron, wiek 5+

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *