6+,  Edukacyjne,  Gra

Szachy. Mój pierwszy podręcznik – to książka dla młodszych i starszych, którzy chcą poznać zasady gry i dobrze się bawić

Nauka gry w szachy wróciła do łask i często wśród dodatkowych zajęć przedszkolnych lub wczesnoszkolnych znajduje się wysoko na liście. Mój Syn bardzo lubi grać, a już szczególnie na tablecie. Mimo, że sama lubię i często gramy razem, bo aplikacja podpowiada ruchy każdego z pionów i nie trzeba mieć żadnej wiedzy, to mam poczucie ogromnego niedosytu. Uważam, że aby grać trzeba znać zasady. Usilnie szukałam sposobu na to, aby w prosty i przystępny sposób je poznać.

Tak trafiłam na książkę Szachy Mój pierwszy podręcznik od wydawnictwa Jedność. Rewelacyjna książka, która wprowadza dzieci w świat szachów, a przewodnikami po szachowym świecie są same piony.

Czego dzieci dowiedzą się z książki?

  • jak zbudowana jest plansza i jak wygląda prawidłowe ustawienie pionków (bierek);
  • poznają zasady gry i reguły poruszania się pionków;
  • opisy rozgrywek i wskazówki jaki ruch wykonać w danym momencie gry: otwarcie, kombinacje oraz gra końcowa przy użyciu różnych pionów;
  • historii szachów.

W podobną do szachów grę strategiczną grano już w II wieku p. n. e. w Chinach. w grze noszącej nazwę „szachy chińskie” występowały postacie wzięte z ówczesnego wojska. W związku z tym bierki były określane między innymi mianem generała, pieszego, słonia wojskowego i rydwanu (wóz konny).

Jakie umiejętności dzieci ćwiczą korzystając z podręcznika?

Książka to świetna gimnastyka umysłu, ćwiczenie pamięci i myślenia strategicznego. Dzieci dowiadują się, że nie z każdej potyczki wyjdą zwycięsko i to jest ok.

Pomysł na prezentację jest kluczem do zwycięstwa

Szachy. Mój pierwszy podręcznik są bardzo pomysłowo zaprojektowanie. Postacie, bierki są przyjazne dla oka, zabawne i proste. Ich ruchy i mimika oddają istotę tego o czym mówi tekst umieszczony z boku. Poszczególne zagrania są bardzo przejrzyście rozrysowane. Nie ma nudy mimo, że książka ma 160 stron.

Poniżej kilka przykładowych stronic.

Jeśli wasze dziecko interesuje się szachami, chodzi na szachowe zajęcia, bo chcielibyśmy grać razem, a nikt was wcześniej nie nauczył zasad – ta książka jest dla was.

To wiedza w bardzo przystępnej formie, dla każdego. Polecam.

Szachy, Mój pierwszy podręcznik, Ferenc Halasz, Zoltan Geczi, wydawnictwo Jedność, 160 stron, dla wszystkich, którzy chcą się uczyć gry w szachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *