3 +,  6+,  Edukacyjne,  Podwodny Świat

Wielka Księga Morskich Zwierząt to wielki błękit, a w nim wspaniałe stworzenia

Wielka Księga Morskich Zwierząt to wielki błękit, a w nim wspaniałe stworzenia, które warto poznać.

Wielka Księga Morskich Zwierząt to wielka kopalnia wiedzy o stworzeniach żyjących w morzach i oceanach. Duży, a raczej wielki format sprawia, że Księgę Morskich Zwierząt dobrze się czyta i ogląda.

 

 

 

 

 

 

Mieszkańcy mórz i oceanów

Na początku dzieci dowiedzą się, że mieszkańcy mórz i oceanów, to ryby, mięczaki, skorupiaki, ssaki i gady. Każda z tych grup jest krótko, acz zwięźle scharakteryzowana. Kolejne stronny opowiadają o sposobach poruszania się i oddychania. „Ośmiornica zasysa wodę do wnętrza ciała, a następnie wyrzuca ją na zewnątrz silnym strumieniem…”, a „Kaszalot potrafi wstrzymać oddech na 2 godziny”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Niesamowite stworzenia

Po wstępie i ogólnej klasyfikacji, przechodzimy do rozdziałów prezentujących zwierzęta. Jest ich całe mnóstwo, w kolejności są to: żółwie morskie, ryby latające, pławikoniki czyli znane nam koniki morskie, meduzy, ośmiornice, wieloryby, kraby, foki i uchatki, rekiny, kryl, liry czyli kolorowe ryby morskie o postrzępionych płetwach, węże, ryby głębinowe, mieczniki, płaszczki, ryby koralowe, tuńczyki, pingwiny, najeżki czyli ryby które nadymają ciało w kolczastą kulkę, delfiny, stworzenia żyjące w skałach: ukwiały, omułki, rozgwiazdy.

  

  

Jak głęboko istnieje życie

„Jak głęboko istnieje życie” to prezentacja stref morskich wraz z przykładami istot żyjącej w danej strefie, na przykład w strefie najgłębszej na głębokości 6 tysięcy metrów żyją strzykwy, skorupiaki i robaki.

Oceany w niebezpieczeństwie i Morze pełne plastiku

Co wartościowe na koniec dzieci dowiedzą się o zagrożeniach dla oceanów i zwierząt w nich mieszkających wywołanych przez działalność człowieka i zmiany klimatyczne na Ziemi. „Oceany w niebezpieczeństwie i Morze pełne plastiku”. Bardzo ciekawa rzecz i ważna dla młodych ludzi.

Teraz jeszcze mała porcja przykładowych ciekawostek z Wielkiej Księgi Morskich Zwierząt:

„Żółwie morskie mają przezroczyste powieki, które chronią ich oczy niczym okulary pływackie!”

„Latające ryby pływają w ławicach liczących do miliona osobników”.

„Meduzy nie mają mózgu, krwi, uszu ani serca”.

„…ośmiornica ma trzy serca…”

„Płetwal błękitny może zjeść jednego dnia nawet 4 tony kryla!” , a „…Największe ławice kryla można dostrzec z kosmosu”.

W książce jest też zdanie do wykonania. Dzieci mają odszukać 15 sardynek ukrytych na różnych stronach, a na końcu można sprawdzić czy podołaliśmy zadaniu.

 

Mimo, że w naszej bibliotece jest już wiele książek o morskich zwierzętach i wydawałoby się, że nic nas już nie zaskoczy, to ta książka jest warta uwagi. Wiele nowych informacji podanych zwięźle i przejrzyście. Jak już wspomniałam, wspaniały duży format z ciekawymi ilustracjami. Na okładce i stronach wszechogarniający błękit, błękit i jeszcze raz błękit, w przeróżnych odcieniach. (wyjątkiem jest strona o meduzach i rybach głębinowych.

Wielka Księga Morskich Zwierząt, autor Yuval Zommer, wydawnictwo Wilga, 64 strony, wiek 6-12

Moja ocena: 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *