Nagroda Nobla
6 - 8,  Dla dzieci,  Edukacyjne,  Przygodowe,  Wielcy Ludzie

Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy

Mała, niepozorna, a jakże wspaniała książka Jak zdobyć Nagrodę Nobla. Choć może się wydawać, że wasze dzieci niekoniecznie będą skore usłyszeć historię o wielkich ludziach nauki, to zdziwicie się. Książka Jak zdobyć Nagrodę Nobla napisana jest tak zmyślnie, że wciąga. Za sprawą narzędzia do podróży w czasie, akcja dzieje się szybko, a dzieci poznają kolejnych naukowców z zupełnie innej perspektywy. Czytelnicy będą towarzyszyć w podróży do przeszłości Mary oraz profesorowi Barry Marshallowi, który to swoją Nagrodę Nobla otrzymał w 2005 roku za odkrycia w dziedzinie medycyny, a po jej otrzymaniu utworzył The Marshall Centre.

Jak doszło do fascynującej ekspedycji dziewczynki i pana profesora, opowiem wam za chwilę. W książce wiele ciekawych faktów naukowych, wyjaśnionych w odpowiedni do wieku małego czytelnika sposób. To tego typu książka, z której nie tylko skorzystają dziecię, ale też rodzice. Dlatego nie zwlekajcie, ruszajcie w podróż „do przeszłości”, aby poznać najwybitniejsze umysły nauki.

Tajne stowarzyszenie i Podróż w czasie

Dziewczynka imieniem Mary wraz z mamą udaje się na spotkanie ze znanym profesorem, który jak to naukowiec spóźnia się. Ciekawska i znudzona dziewczynka postanawia nieco rozprostować kości i rozejrzeć się. Tak trafia do pokoju, na drzwiach których wisi tabliczka „Nie przeszkadzać”. Szybko okazuje się, że to Tajne Stowarzyszenie Naukowców, którzy dzięki podróżom w czasie mogą spotkać się tu i teraz, aby dyskutować swoje teorie.

W zamian za dochowanie całkowitej dyskrecji Mary ma odbyć podróż do czasu każdego ze słynnych postaci i dowiedzieć się nad czym i jak pracowali, a co najważniejsze poznać odpowiedź na pytanie Jak zostać wielkim Noblistą?

Wielcy naukowcy, zdobywcy Nagrody Nobla

Wraz z profesorem Marshalem, Marry odwiedzi kolejno:

  • Alberta Einsteina i zobaczy jak pracuje nad Teorią Względności;
  • Marię Skłodowską- Curie i jej córkę Irenę, które prowadziły prace nad promieniotwórczością;
  • Gulielmo Marconi, który pracował nad przedprzewodowym przesyłaniem sygnału;
  • Francisa Cricka, James Watsona i Maurice Wilkins, którzy odkryli budowę i działanie ludzkiego kodu DNA;
  • Alexandra Fleminga, który wynalazł cudowny lek penicylinę;
  • Tu Youyou – chińską naukowiec, która prowadziła badania prowadzące do stworzenia leku na malarię;
  • Subrahmanyan Chandrasekhar fizyka, który przyczynił się do poznania budowy i ewolucji gwiazd;
  • Gertrude Elion, która otrzymała nagrodę za swoją pracę w dziedzinie medycyny wraz z dwoma innymi naukowcami;
  • oraz jeszcze kilku innych fantastycznych ludzi, o których być może nie słyszeliście (tak jak ja), a których warto by poznać.

Spotkania z naukowcami są ciekawe. Opowiadają oni Mary o swojej pracy, o jej jasnych i ciemnych stronach. O tym, że praca naukowca wymaga poświęceń i często jest czymś więcej niż tylko pracą, jest prawdziwą pasją, dla której są w stanie nie jedno poświęcić. Naukowcy często sami testowi na sobie swoje pomysły.

Z książki dowiemy się, że za wielkim osiągnięciami stały nie tylko nagrodzone osoby, ale i inni naukowcy, a nagroda Nobla była często zwieńczeniem pracy całego życia.

W książce znajdują się też bardzo fajne eksperymenty do wykonania. Nie trzeba wiele, aby je przeprowadzić. Ich przykłady poniżej.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla to świetna książka do czytania razem. Polecam dla małych odkrywców i ciekawych świata.

Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieści dla młodych geniuszy; Barry Marshal, Lorna Hendry; wydawnictwo Young, okładka miękka, 192 strony, wiek 6+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *