Wielcy wynalazcy
7+,  Edukacyjne,  Wielcy Ludzie

Wielcy Wynalazcy – inspiruje i motywuje

Wielcy wynalazcy to książka wspaniała pod każdym względem, a dlaczego tak uważam opowiem wam dalej. To moje ostatnie odkrycie, nie mniej jak się okazało mój syn dobrze już ją zna – ze szkoły! W książce znajdziecie tyle wiedzy i ciekawych informacji, że śmiało można powiedzieć, że to pozycja dla dzieci i dla dorosłych. Autorzy przygotowali dla nas aż trzydzieści pięć sylwetek naukowców i wynalazców z różnych dziedzin. Ich dokonania zostały usystematyzowane w następujące rozdziały: rewolucjoniści, władcy świata i elektryczności, mistrzowie podróży, na zdrowie.

Każdy z twórców to oddzielny rozdział opatrzony jego imieniem i nazwiskiem. Zaraz potem jest krótki wstęp, oraz historia postaci: kim był wynalazca, skąd pochodził i jak to się stało, że dokonał swojego odkrycia. Wynalazki często nazwano od nazwiska ich autora. Zdarzyło się też, że mamy trzech twórców, jak w przypadku samochodu wyścigowego, który został wynaleziony przez Gottlieba Daimlera, Wilhelma Maybacha jak również Henrego Forda. Dorosłym czytelnikom z pewnością owe nazwiska mówią już wiele.

Spis Treści

Wspaniałe wynalazki, które zmieniły świat

Poniżej kilka wybranych z książki przełomowych wynalazków. Każdy z nich miał niebagatelny wpływ na zmianę jakości życia ludzi. Służył ludziom w przeszłości, a większość jest także wykorzystywana nadal w unowocześnionej formie. Wynalazki te należą do:

  • Ignacego Łukasiewicza, który wynalazł lampę naftową;
  • Alessandro Volta, skonstruował pierwszą baterię;
  • Alexander Graham Bell, telefon;
  • Thomas Alva Edison, żarówkę;
  • John Logie Baird, telewizję;
  • John Presper Eckert oraz John Mauchly pierwszy komputer.

Jak się domyślacie w książce znajdziecie dużo dużo więcej inspirujących twórców.

Dla mnie niezmiernie ciekawa była historia Alfreda Nobla, który dzięki solidnemu wykształceniu, a także umiłowaniu nauki, był twórcą aż 350 wynalazków. Jednak jak to się stało, że dziś przyznawane są nagrody imienia Nobla koniecznie przeczytajcie sami.

Przyjemność czytania Wielkich Wynalazców

Wielcy Wynalazcy to książka w dużym formacie, jak również w twardej, eleganckiej oprawie. W środku znajdziecie połyskujące stronice. Dedykowane odkrywcom teksty nie są zbyt długie, ale również nie za krótkie. Co ważne, informacje nie przytłaczają, są proste, ciekawe i czasem zabawne. Po prostu trafiają do młodszych czytelników. Ostatni fragment opowieści zaznaczono innym kolorem, aby zwrócić nań szczególną uwagę.

Jeszcze słowo o ilustracjach, ponieważ jest ich dużo. Każdy rozdział (/wynalazek) został opatrzony ilustracją na jednej lub dwóch dużych stronach. Obrazy są ciekawe, przemawiające do wyobraźni, a postacie zupełnie niewspółczesne. Tak można sobie wyobrażać tych mądrych naukowców sprzed dziesiątek lat. Jest kolorowo, chociaż jednocześnie jakby w „przydymionym” lekko klimacie. Całość bardzo nam się podobała.

Polecamy Wielkich Wynalazców

Serdecznie polecam Wielkich Wynalazców młodym czytelnikom, ale również rodzicom. To książka, którą dzieci powinny mieć w swojej biblioteczce. Książka, która ma wielką moc. Budzi w młodych ludziach ciekawość, chęć poznawania świata i poszukiwania rozwiązań. Po takiej lekturze każdy może zostać odkrywcą!, a dla mnie była to również okazja, by przekazać mojemu dziecku jak ważna jest w naszym życiu nauka.

W serii Wielcy ludzie, zaciekawieni czytelnicy znajdą jeszcze tytuły: Wielcy Odkrywcy, Wielcy Naukowcy, Wielcy Muzycy. Pozostałe części z serii jeszcze przed nami, jednakże jeśli są równie ciekawe to z pewnością warto po nie sięgną. Sprawdzimy w swoim czasie.

Jeśli szukacie książek, które opowiadają o ludziach, którzy zostawiają po sobie „ślad”, to proponuję rownież Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe, znajdziecie je TUTAJ.

Wielcy Wynalazcy, Marcin Jankowski, Maciej Szymanowicz, wydawnictwo Dwukropek, 120 stron, wiek 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *