3 - 5,  6 - 8,  Uczucia i Obyczaje

Wielka księga uczuć czyli „jak radzić sobie z niektórymi emocjami”

Wielka księga uczuć skradła nasze serca

Wielka księga uczuć jest o tym, „jak radzić sobie z niektórymi emocjami„. Emocji opisanych w książce jest wiele, zaręczam też że po przeczytaniu każdego rozdziału w małych czytelnikach budzi się ich jeszcze więcej. Tak jest u nas. Każdy rozdział wywołuje lawinę pytań i uczuć, a nawet wypieki. Z doświadczenia wiem, że do czytania Księgi trzeba wybrać dobry moment, kiedy dziecko jest wypoczęte, po to aby tak ważne dyskusje o miłości czy smutku zakończyły się satysfakcjonującą puentą.

W Wielkiej księdze, autor opisuje codzienność przedszkolaków. Każdy rozdział opowiada historię w której chodzi właśnie o wybraną emocję. Mówimy tu zarówno o emocjach pozytywnych jak  szczęście, radość czy odwaga, jak i o tych trudnych poczucie krzywdy, gniewie, zazdrości. Wszystkie one towarzyszą na codzień dzieciom, a książka w bardzo prosty sposób je obrazuje i oswaja. Złość czy poczucie winy nie jest już czymś co przytrafia się tylko mi i jest na nią rada od autora,

dla dzieci „…jeśli zrobiłeś komuś przykrość swoim zachowaniem czy słowami, po prostu go przeproś…

i dla rodziców „Porozmawiaj z dziećmi o poczuciu winy….Pomyślcie wspólnie nad sposobami zadośćuczynienia osobom wobec, których dzieci czuły się bądź czują wine…„.

Wskazówki na temat tego jak postąpić w konkretnej sytuacji, znajdziecie na zakończenie każdego rozdziału.

Warto też wspomnieć, że Wielka księga to nie tylko emocje, ale też zabawne, proste historie i sympatyczni, bliscy dzieciom, bohaterzy. Dzieci z grupy przedszkolnej: Bodzio, Grześ, Rozalka, Rafałek, Zosia oraz pani Miłka, która ma opowiadać w przedszkolu o różnych uczuciach.

Rozdziały są krótkie, dwie, trzy strony, tłustym drukiem. Każdy rozdział opatrzony kolorowym obrazkiem, a oblicza bohaterów na ilustracjach w stu procentach oddają opisywane w tekście uczucia.

Wielka księga to fajna gruba książka i dużo wartościowego czytania.

Z wielką przyjemnością ją polecam i z pewnością sięgniemy po Kocha, lubi, szanuje…czyli jeszcze o uczuciach.

 

 

 

 

 

 

 

Wielka księga uczuć, autor Grzegorz Kasdepke, wydawnictwo Nasza Księgarnia, 256 stron, wiek według mnie 5+

Moja ocena: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

16 − dziesięć =