Etnogatki
3 - 5,  6 - 8,  Edukacyjne,  Emocje i Obyczaje

Etnogadki. Opowieści o dawnych obrzędach i zwyczajach

Święta wielkanocne tuż tuż, dlatego dziś pokażę Wam książkę pod tytułem Etnogatki. Opowieści o dawnych obrzędach i zwyczajach. Mowa w niej o tym jak w mionach latach ludzie zamieszkujący w większości wieś obchodzili dni świąteczne wyznaczane porami roku. Wszystko działo się w zgodzie z naturą, ludzie obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie i współgrali z nią. Jednym z rozdziałów opisanych w Etnogatkach jest Wielkanoc.

„Po co nam kalendarz pani, gdy się życie kołem toczy. I za zimą idzie wiosna, rok za rokiem żwawo kroczy!”

Etnogatki i Wielkanoc

Z rozdziału poświęconemu Wielkanocy dowiemy się o tym, jak narodził się zwyczaj palmy wielkanocnej. Będzie o pisankach wielkanocnych, śmingusie dyngusie oraz o tym, co kryje przed dziećmi wielkanocny zajączek.

„…Idzie Jasiu wraz z Anielką, choć koszyczek pusty niosą, to z nadzieją w sercu wielką, że jajeczka dziś przyniosą”.

Jeśli spojrzycie na spis treści zobaczaczycoie ile jeszcze ciekawostek w książce do odkrycia. Między innymi o Bożym Narodzeniu, Karnawale oraz Nocy Świętojańskiej czy Wszystkich Świętych. Każda z tradycji ma swoją rozkładówkę, niezwykle bogato, kolorowo ilustrowaną. Obrazy zawierają wiele polskich dawnych wzorów w nowoczesnej odsłonię. Teksty jak również ilustracje urozmaicają rymowane wierszyki związane z opisywanym tematem. Pojawiają się też zadania do wykonania jak słomiany aniołek na choinkę czy właśnie pisanka, którą teraz wielu z nas przygotowuje w swoich domach.

Polecam Wam Etnogatki właśnie na okazje związane z obrządkami. Fajnie jest wiedzieć jak było kiedyś oraz skąd pochodzi zwyczaj tak silnie zakorzeniony po dziś dzień w naszej kulturze.

Wszyscy czekamy na ciepłe dni tej wiosny. W tym oczekiwaniu zachęcam do książki Dzieci korzeni TUTAJ. To przepiękny wiersz o cyklu życia przyrody, a zaczyna się on wiosną kiedy wszystko budzi się do życia.

Etnogatki. Opowieści o dawnych obrzędach i zwyczajach, Monika Michaluk, wydawnictwo Albus, 148 stron, wiek 5+

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *