Gwizdek
3 - 5,  Przyrodnicze,  Zwierzęta

Gwizdek przygody tatrzańskiego świstaka

Gwizdek przygody tatrzańskiego świstaka to propozyja dla wszystkich dzieci, które lubią zwierzęta oraz przyrodę. Głównym bohaterem jest mały świstak Gwizdek. Spotykamy go w chwili, gdy jego rodzina układa się w ciepłej norze do zimowego snu „Nasza norka jest już gotowa… Wszyscy układają się do snu, twoi bracia, i siostry, i kuzyni”. Jednak naszemu bohaterowi nie w głowie spanie, ponieważ „Jest tak jasno i ciepło. Nie ma mowy o spaniu”. Korzystając z chwili zamieszania, Gwizdek wymyka się z nory. Tak oto rozpoczyna się jego przygoda. W czasie tej tatrzańskiej wędrówki maluch wiele się nauczy o świecie oraz wiele nowego zobaczy.

Zimowe przygody tatrzańskiego świstaka

Szczęśliwie na drodze małego zwierza staną przyjaciele, dzięki którym uniknie niebezpieczeństw na przykład podczas ataku drapieżnego ptaka czy zamarznięcia z zimna. Gwiazdek spotka na hali owce oraz ich opiekuna Juhasa, psa pasterskiego. Zdąży odwiedzić przed atakiem zimy przyjaciela niedźwiadka Bartka. Odwiedzi wiewiórki. Dowie się czym jest mróz i śnieg. Kim są tajemniczy narciarze. Pozna gderliwe cietrzewie oraz zwinne kozice. Jak również przymierzy zimowe ubranko.

Kiedy przyjdą pierwsze oznaki wiosny, rodzina Gwizdka obudzi się ze snu. A przyjaciel Bartek, który jeszcze jesienią był misiem, okaże się być już dużym niedźwiedziem, który ku zgrozie świstaków wyjada z ludzkich kubłów na odpady. Na „smakołyki” skusi się również Gwizdek, ale dobrze się to dla niego nie skończy. Mama uczyła, aby tego nie robić, a braciszek przestrzegał. Mama ogólnie ma z Gwizdkiem urwanie głowy.

Przyrodnicza lektura idealna dla najmłodszych

Przygody tatrzańskiego świstaka czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Mały świstak jest ufny i ciekawy świata, zupełnie jak dziecko. Wszystko jest nowe i takie fascynujące. Bardzo podał mi się ten entuzjazm. Opowieść została uroczo zilustrowana. Delikatne, pełne zieleni, górskie widoki tworzą przyjemny, pogodny nastrój.

Czytając o przygodach Gwizdka dzieci dowiedzą się sporo o zwyczajach tatrzańskich zwierząt oraz otaczającej je dzikiej przyrodzie. Dzięki takim książkom możemy uzmysłowić sobie, że świat nie należy tylko do ludzi. Ale również do innymi stworzeń, któreż to zawsze powinniśmy mieć na względnie. Rozmawiajmy o tym z dziećmi.

Czy spotkanie z ludźmi okaże się dla Gwizdka dobrym spotkaniem?

Zachęcam do czytania tej zielonej książki. Dzieci polubią rodzinę świstaków oraz ciekawskiego Gwizdka. Książka jest objęta patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest idealna do rodzinnego czytania.

W podobnym klimacie dzieci poczują się czytając Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt lub też Jak się Koty urodziły

Gwizdek przygody tatrzańskiego świstaka, Barbara Gawryluk, wydawnictwo Literatura, 88 stron, wiek 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jedenaście − 5 =